2008. november 28., péntek

LADY TERMINATOR

H. Tjut Dalil, 1988 Indonézia


Eme eposzról főleg azért írok, mert 1-2 indonéz tétel mellé be kellett tennem ezt is, főleg, hogy a rendező (alias Jalil Jackson) korábbi művét, a kellemes MISTICS IN BALI-t érintettük. Hozzá kell tenni, hogy riasztó példának. Egyenlőre nem írok ebből az országból származó mozikról, amíg valami igazán érdekes be nem ugrik, mert a LADY TERMINATOR sem dobogós a filmtörténeti panteonban, de pár mondatot mindenképpen megérdemel.

Másik örömteli apropója a novemberi hónapnak, azon túl, hogy csajos filmekről volt szó, az, ami elmondhatatlan. 2008-11-16-án világot látott egy bébi, Pusztai Napsugár, köszöni jól van, lehet, hogy Lady Terminator lesz belőle, vagy Queen of Black Magic… ki tudja, talán Hex? Első saját gyermekem megszületése újabb energiákkal kondícionál, többek között ezért is Isten éltesse boldogságban, örömteli tartalmas életben!

Különben is, a LADY TERMINATOR története egy lazán értelmezett jávai legendán alapul. A DVD extrái különösen izgalmasak, több szempontból is: pl.: régi indonéz fantasy filmek...érdekes. A mű eredeti címe sokat sejtet: Déltengerek Királynőjének Bosszúja. Nem kettő film foglalkozik eme mitikus királynő témájával, nem is három, több. Ő nagyon erős/hatalmas istenség, kitől Dél-Jáván enyhén félnek, hát kultusza van.

A legenda szerint a hullámok alatt él egy nagy fekete kastélyban. Mint minden királynőnek neki is több megtestesülése van, történetesen a harmadik inkarnációja a legveszélyesebb: teli testi vággyal, erőszakos és szexuálisan telhetetlen. (Remélem a Sugika nem lesz ilyen, ha mégis akkor LET IT BE.) Tehát a királynő harmadik figurájáról mintázták a LADY TERMINATOR-t, mivel a NASTY HUNTER címen is forgalmazott videóban szereplő isteni díva férfiakat csinál ki. Oohh!

Az antropológus lány a könyvtárban érdeklődik a Déltengerek Királynője után. Az álszakállas ;-) könyvtáros figyelmezteti, hogy a legenda nem pusztán kitaláció, úgyhogy jobb ha vigyáz! Mindezek ellenére a lány, a nyílt tengeren búvárruhában alámerülve próbál az istennő nyomára bukkanni.

Hirtelen dimenzióváltás: egy franciaágyon kikötözve találja magát, és egy kígyóféleség slisszanik be nála.. Mint pusztító istenség jön ki a vízből, elfeledve egykori énjét. Megy mint a robot, és szex közben két pacákot kicsinál. Nagyon kemény.

Pár gondolat a film zenéjéről. Hasonló együgyű szinti-prüntyögés, akár a Laár Pour Laár (hogy is írják?) társulat egykori zseniális filmjének a szónikus minimalizmusa, számomra legkedveltebb munkájuk a „Jön a medve” (mely részben horror-paródiának is felfogható) muzsikája.

Pár észrevétel a fazonokról. A nyolcvanas évek divatja (mellyel engem üldözni lehetne), Ázsiában is a modern fiatalok sajátja. Frizurákban és minden egyébben nemsokára úgysem a hetvenes évek lesz a retró (brr), hanem a szintipopos nyolcvanas dekád. Jó, nyilván a film vizuális oldalát tekintve ordít, hogy a nyugati piacra is szánták. A nyolcvanas évek kezdődő (számomra egyenlőre nagyjából nevetséges) kultuszáról annyit, hogy a Balaton parton jövőre megnyílik az első videó-diszkó (újra!), magam is nyomultam ilyenben anno (gy.k.: egy, vagy két tv-n megy a videoklip és azt bámulják tánc közben), hát aki tudja mi ez biztos bekakil örömében! Van a filmben egy tanulságos discojelenet tükörgömbös megoldással, ha értitek milyen hangulatfokozó tárgyról beszélek.

A rendőrség nyomoz a gyilkosságok ügyében, mivel a LADY TERMINATOR kinyír mindenkit a stukkerével. Rajta nem fog a golyó, frizkója se’ rebben. Autósüldözés, az egész akciófilmbe megy át, már csak David Hasselhoff hiányzik. A csaj pusztít, az állszakállas ember megjelenik gonoszt űzni, de ő is pórul jár. A századik robbanásból is előmászó, immár zombi-szerű hősnőt végül is, nagy nehezen, a mágikus tőrrel teszik ártalmatlanná.

Csak mazochistáknak ajánlom ezt a baromságot, azoknak viszont tiszta szívből. Maga a Mondo Macabro DVD jól össze van rakva.

Fontos: „Éljenek A Csecsemők!” Aki tudja, hogy melyik ismert magyar filmből származik ez az idézet, az kap tőlem egy puszit!

2008. november 14., péntek

HEX

R.: Kuei Chih Hung, 1980 Hong Kong

„Valami emelkedettebb, ünnepi hangon kellene szólni” erről a filmről. (Az idézett mondatrész Tardos Péter a rocklexikonban Pink Floyd-ról szóló irományából való, így kezdődik ha jól emlékszem)… Kedvenc rendezőnk más munkáiról már szép számban megemlékeztünk e blog „hasábjain”. A stílusos CORPSE MANIA ’81, a horror etalon BEWITCHED ’81, a felejthetetlen THE KILLER SNAKES ’75, a viccbe hajló BAMBOO HOUSE OF DOLLS ’73, de nem volt még szó a THE CRIMINALS ’76’77 sorozatban szereplő Kuei Chih-hung rendezésekről sem, sőt a THE BOXER’S OMEN ’83 sem került terítékre a mester ténykedései közül. Ezen a „Xie” című munkán is süt a profizmus, hibátlan mozi a maga nemében.

Az is igaz, hogy SB-horror mánia betegségben szenvedek, lehet hogy kissé olykor elfogult is vagyok e „mesterművekkel” kapcsolatban. A Hex is először hangulatával fogott meg, a képek és a vizuális mámor izgatja az ember esztétikumokkal kapcsolatos agysejtjeit. Majd a fogyasztható kis történet is kezdett derengeni, és abban sem csalódtam.

Az autentikus népdalaláfestéssel felvezetett filmkezdet megadja az alaphangot. Ha ez fantasztikus kialakítású Old Mansion mesélni tudna.., és mesél is egy családról. A gazdag polgári milliőben fogant kégli és annak bemutatása a méltán népszerű Dario Argento vezényelte felvételeket juttatta eszembe, később a film során többször is, színvonalukat tekintve hasonló jónak mondhatnók. A „viskó” és környéke esőben volt a legszebb, nem egyszer időzik el a kamera rajta…

A család bemutatása keletiesen meseszerű, a tüdőbeteg feleség, és a züllött iszákos férj (még a szolgákat is verte!) rabiátus karaktereivel. A sztori csavarossága fontos, nem kellene elmondanom ki-kivel van. Nagyon hatásos jelenet (szintén zuhogó esőben), amikor alcoholica hallucinosisban hazatérő hőbörgő férjet belefolytják (?) a fedeles esővíz tároló üstbe. Nem ez az egy emlékezetes pillanat. A kedves feleség zombi-víziói is aranyosak, melybe belehal, azaz halálra ijed.

Halála után, mikor a bútorait higiéniai okokból elégetik, visszatér vámpírfogú sápadtarc formájában, és intenzíven zaklatja az élőket. Ezt a feleség(kísértetet) Tien Ni alakítja akinél talán csak tisztelt férje Yueh Hu játszott több filmben a HK-i gyártósoron, ő asszem 126x.

A végén aztán akkora banális twist van a történetben és annak megcimmogásában, hogy leesik az ember álla, haha! Megré felügyelő! Ja, a meztelenkedő, teleírkált hölgy táncos rituáléja és egyáltalán szereplése üdítő látványt nyújtott, köszönjük szépen!


2008. november 1., szombat

THE QUEEN OF BLACK MAGIC

Liliek Sudjio, 1979 Indonézia


Furcsa kis filmre számítottam a THE QUEEN OF BLACK MAGIC-el kapcsolatban, sejtésem csúnyán beigazolódott. Az a szó, hogy „furcsa” csak nagyjából fedi a valóságot, inkább a sajátos jelző a találóbb. Gondolhatjuk, hogy az alkotók részéről nem szándékos mindez, a tenni akarás, a hozzáállás innovatív jellege itt is beficcen, akár csak a MYSTICS IN BALI-nál. Csak épp a racionalitás hiányzik csaknem 100%-ban. Ez nem is baj, ahogy egy magyar író megjegyezte a „Magyar atom” című klasszikusában: „fő az, hogy akar a fiú!”


Jobban tetszett a MYSTICS, viszont ez a film is kimondottan szórakoztató tud lenni, lényeg pedig az, hogy pihent és befogadó elmével kell hozzá (neki)állni. Különben nem a horrorfilmek legelemibb gyöngyszeme ez, az igaz, de megvannak a maga kellemes momentumai, számomra természetesen 100x érdekesebb a SIKOLY-nál. Hát nem gyönyörű ez az arc itt alul ?? ;-)

A pazar és gazdag esküvő indonéz rítusban fogant, csak a csinos menyasszony ne képzelegne zombikról, kígyókról és más félelmetes dolgokról! Végül is a fekete mágia jelenléte tönkreteszi a lagzit, a gonosz lélek nyugatról támad. Suzzannára gyanakszik a vőlegény, volt vele egy kalandja, a rizsföld közepén, a vadászlesen vette el a szüzességét, fűt-fát ígérve, (a koitusz leendő sikerességét megtámogatva), és persze nem őt választotta asszonyául, a csóró leányt egy igencsak tehetős felmenőkkel rendelkező jóvágású bajuszkirály?
Suzzanna a színésznő, az indonéz horrorfilmek örök királynője egyik (a nagyvilágban) ismertebb szerepében csillogtatja tehetségét. Az első movie-t még gyermekként abszolválta, életében 42 filmben játszott, 1972-ben Dél-Koreában ázsia legnépszerűbb színésznőjének választották. 66 éves korában 2008 október hó 15-én távozott az élők sorából, nyugodjék békében! Számtalan izgalmasnak ígérkező film várja DVD-n a világpremiert Zsuzsival a főszerepben: a délkelet-ázsiai országban kismillió olcsó horror/sci-fi?/trash/exploitation mozi készült, felvéve HK-i produkciókkal a versenyt a ’60-as,’70-es, ’80-as évekbeli jakartai (a főváros most kb. 9 millió lakosú) mozipénztáraknál. (Meg az őserdőben felhúzott vidéki sátor-cinemákban.) Indonézia jelenleg a világ negyedik legnépesebb országa…


Mivel Zsuzskát vádolják a boszorkánysággal, elhurcolják, házát anyjával (túléli) együtt felgyújtják. Őt magát levetik egy szikláról, a dombtetőről, mit ad Isten (?), a fekete mágus kapja el, aki minden gátlás nélkül a szemet-szemért elvet vallja: bosszú, elégtétel, vér, halál, gyűlölet. Kedves és humánus ötletei kivitelezésében annyit még vállal, hogy Zsu-t átképzi a Fekete Mágia Királynőjévé…
A ceremónia szalagra vétele ….hmm, de érdekfeszítő, maga az egész film egy egzotikus furcsaság. Nagyon jó a felújított kép minősége, színei, hangulata vetekszik önmagával. Nem tud több lenni, mint ami, ez mégis bőven elegendő. A töményen áramló amerikai számítógép grafikától megcsömörlött filmkedvelő személyeknek, kifejezetten ajánlott ez a low-budget falusi szupernaturál bambusz-horror.


Meglepően jók a „szakkörös” speciál-effektek: darázsvarázslat, saját fejét letépő (bajuszos, bocs itt mindenki ezt a szőrzetet viseli!) vőlegény? Juj, ez komoly. Fantasy film-rajongók, figyelmeztető: kelet mindent tud… és semmit nem felejtett, a képzeletnek nincs határa!